"Bibliotekarz Podlaski" Tom 50 Nr 1/2021

Zapraszamy do współtworzenia numeru tematycznego (1/2021) zatytułowanego „Tradycja Norwidowska w kulturze polskiej i powszechnej”. Temat numeru jest związany z wyjątkową 200. rocznicą urodzin jednego z najwybitniejszych polskich poetów: Cypriana Kamila Norwida.

Zależałoby nam nie tylko na studiach nad dziełami i poetycką sylwetką Norwida, ale przede wszystkim nad fenomenem jego obecności i nieobecności w literaturze późniejszych epok, także w kulturze współczesnej. Pytamy więc o to, w jakim wymiarze myśl Norwida można nazwać wciąż żywą, a poetykę jego tekstów inspirującą? Jaką rolę odegrał w procesie kształtowania się literatury polskiej w XIX i XX wieku? Jaki jest jego wpływ na literaturę, w tym poezję, współczesną? Jak określamy dziś idiom twórczy jego poezji, prozy, dramatów, pism estetycznych, krytycznych? Jakie style refleksji literaturoznawczej nad Norwidem – te dawniejsze i najnowsze – godne są dziś pogłębionego namysłu? W jakim stopniu i gdzie przeniknął Norwid do kultur innych niż polska? Jak go dziś wydawać? Oczywiście, szczególnie zależy nam też na współczesnych interpretacjach jego poszczególnych utworów.

Redaktorami prowadzącymi będą: prof. Jarosław Ławski oraz dr Łukasz Zabielski.

Na teksty czekamy do 10 marca 2021 roku, wcześniej, bo do końca stycznia 2021 roku, prosimy przesłać deklarację uczestnictwa w tym projekcie oraz formułę tematu w wersji roboczej.

Zgłoszenia prosimy kierować pod jeden z poniższych e-maili:

bibliotekarzredakcja@ksiaznicapodlaska.pl

lukasz.zabielski@ksiaznicapodlaska.pl

jlawski@wp.pl

albo poprzez stronę internetową „Bibliotekarza Podlaskiego” (OJS): https://bibliotekarzpodlaski.pl/index.php/bp/about/submissions

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Biuletynu Polonistycznego.